Strona Główna · Sport szkolny · Dokumenty szkolne · Plan lekcji · Artykuły · Linki · Download Sierpie 17 2019 13:57:09
Nawigacja
Strona Główna
Rok dla Niepodległej
Młodzi aktywni
Galeria zdjęciowa
Patron szkół
Sport szkolny
Rekrutacja
Projekt edukacyjny
Egzaminy i sprawdziany
Stołówka szkolna
Sześciolatek w szkole
Dokumenty szkolne
Plan lekcji
Artykuły
Historia miejscowości
Linki
Mały Samorząd Uczniowski
Kadra nauczycielska
Download
Filmy
Patrz i zmieniaj
Pomóżmy

Tutaj znajdziesz pomoc


Telefony zaufania:


Niebieska linia - 801120002

Młodzieżowy telefon zaufania - 116111


Ogólnopolski Telefon Zaufania - Narkotyki-Narkomania:

801199990

Poczta elektroniczna:

Psycholog z PPP w Ełku

Kalendarz
Sierpie 2019
Nd Pn Wt r Cz Pt Sb
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Wycieczka do Pragi - stolicy Czech
Wiadomoci szkolne

W dniach 21-25.05.2018 r. zorganizowaliśmy wycieczkę szkolną do Pragi. W grupie uczniów znaleźli się uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej do klasy trzeciej gimnazjum. Wśród opiekunów -  P. Violetta Gryżewska, Pani Julia Burba i Pan Andrzej Szulgo. Harmonogram wycieczki zapowiadał bardzo intensywną trasę i wiele  wrażeń. Wyruszyliśmy 21.05.2018 r. w bardzo wczesnych godzinach rannych.

Celem naszym był Wrocław. We Wrocławiu mimo zniszczeń wojennych zachowało się wiele budowli w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie Do wyróżniających się należą: dwa ratusze na Rynku – gotycki Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz w stylu historyzmu; gotyckie kościoły: archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim (przy niej barokowa kaplica Elektorska według projektu Fischera von Erlacha), katedra greckokatolicka pw. św. Wincentego i św. Jakuba, katedra św. Marii Magdaleny, bazylika św. Elżbiety, kolegiata św. Krzyża, NMP na Piasku, św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, kościół św. Wojciecha, neogotycki św. Michała Archanioła i wiele innych. Po drodze podziwialiśmy również wiele zabytkowych kamienic reprezentujących style historyczne pochodzące z XIX i początków XX wieku. Jest to największe tego typu skupisko zabytkowego budownictwa w Polsce oraz jedno z największych w Europie. Kamienice te prezentują style począwszy od baroku poprzez klasycyzm, historyzm, secesję aż po modernizm. Zwiedziliśmy Panoramę Racławicką i Oceanarium.

Wieczorem dojechaliśmy do miejscowości górskiej Jańskie Łaźnie, która była naszą bazą noclegową. Jańskie Łaźnie są znanym w świecie miastem uzdrowiskowym a jednocześnie drugim najwyżej ocenianym ośrodkiem narciarskim w Republice Czeskiej. Źródła lecznicze zostały tu odkryte już w XIV w. Założycielem łaźni był w XVII w. właściciel posiadłości hrabia  Jan Adolf Schwarzenberg.  Są jedynym czeskim uzdrowiskiem na czeskiej stronie Karkonoszy. Jest to spokojne miasteczko z nietuzinkową historią. Leży u podnóża Czarnej Góry (Černa hora 1299 m n.p.m.), na wierzchołek której z samego miasta prowadzi kabinowa kolejka linowa. Dzięki nowym kolejkom linowym, wyciągom i trasom biegowym miasto stało się renomowanym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym oraz idealnym punktem wyjściowym do najwyższych czeskich gór Karkonoszy, w zimie dla narciarzy a w lecie dla turystów pieszych i rowerowych.

Drugiego dnia ( 22.05.2018 r. ) wyruszyliśmy do Pragi. Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego MiastaNowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan– siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. W 1992 r. zabytkowe centrum Pragi zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Praga jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy, z tego względu corocznie odwiedzają ją liczne rzesze turystów. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii. Podziwialiśmy z przewodnikiem niektóre atrakcje turystyczne: Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha (św. Adalberta); Złotą Uliczkę, barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII w. , Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy;

Ratusz Staromiejski (XIV wiek) ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj na Staroměstské náměstí; Týnský ChrámKościół Marii Panny przed Tynem, kiedyś centrum husytyzmu; Ratusz Nowomiejski (XV wiek) i oczywiście byliśmy na Moście Karola. Na noc zmęczeni wróciliśmy do Hotelu Astoria w Jańskich Łaźniach.

Trzeciego dnia wycieczki wybraliśmy się do Skalnego Miasta Adrspach. Znajduje się ono 100 km od Wrocławia. Podobno przez wiele lat nikt nie zapuszczał się w te strony. Pisma podają, że Adršpach stał się atrakcją turystyczną począwszy od 1700 roku, gdy mieszkańcy okolicznego Śląska zaczęli odwiedzać te rejony. W międzyczasie teren skalnego miasta nawiedziły ogromne pożary, które doszczętnie strawiły drzewa i rośliny porastające teren, dzięki czemu przemieszczanie się pomiędzy turniami skalnymi było łatwiejsze. Skalne Miasto Adršpach to tak naprawdę przepiękny teren złożony z licznych skał zbudowanych  z piaskowca. Zwykli turyści podążający zielonym szlakiem mogą podziwiać strzeliste skały, których kształty bardzo często przypominają jakieś konkretne formy, np. dzban, ząb, głowę itd. Jednak uważni obserwatorzy na pewno na wielu ścianach wysoko ponad swoimi głowami dostrzegą stare, pordzewiałe, metalowe kolucha. To dowód na to, że większość skał jest eksplorowanych wspinaczkowo i wspinacze prowadzą tu przepiękne drogi wspinaczkowe.

Zwiedzanie Skalnego Miasta zakończył rejs łodzią po skalnym jeziorze na wys. ok. 550 m.n.p. z dowcipnymi flisakami, którzy opowiadali nam uwspółcześnioną wersję Titanica.

Każdy dzień wycieczki był emocjonujący, fascynujący i wzruszający, toteż już w drodze powrotnej marzyliśmy o powrocie w poznane miejsce.

 

Opracowanie: Julia Burba

Logowanie
Nazwa Uytkownika

HasoZapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.
Linkownia
Platforma

Biuletyn

Projekt

Modzi

kontrola