W tym roku szkolnym 2023-2024 klasa I brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacji Prozdrowotnej ,,Zdrowo jem, więcej wiem”.
Główny cel projektu to wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. To projekt, który kształci też rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
Projekt składał się z dwóch etapów: jesienno-zimowego i wiosennego. W każdym etapie było po 6 działań do wykonania. Należało je wykonać, udokumentować i sporządzić raporty. W ramach projektu w I etapie uczyliśmy się dobrych nawyków żywieniowych, omawialiśmy piramidę zdrowego żywienia, odpowiadaliśmy na pytania:
- Dlaczego należy jeść śniadanie?
- Ile posiłków powinniśmy spożywać w ciągu dnia, jakie produkty są pełnowartościowe i zdrowe planując śniadanie, obiad, kolację?
- Jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców.
Omówiliśmy regulamin zdrowia i korzyści płynące z aktywności fizycznej. Dzieci robiły rysunki pierwszego śniadania, robiły razem z rodzicami zdrowe jadłospisy. W ,,Księdze Zabaw w Szkole” umieściliśmy zabawy, w które bawili się ich rodzice i dzieci obecnie. Z rodzicami omówiłam na wspólnych spotkaniach: Dlaczego sposób odżywiania dzieci jest sprawą bardzo ważną? ,,Jak pomóc dziecku być zdrowym?” Rozdałam rodzicom materiały edukacyjne do poczytania w domu w dowolnej chwili. Na bieżąco pokazywałam rodzicom efekty naszej wspólnej pracy przy projekcie. W ramach ,,Dzielimy się wiedzą” wykonywałam wraz z uczniami na bieżąco gazetki na korytarzu szkolnym.
W II etapie wiosennym skupiliśmy się na warzywach, owocach i wodzie. Omówiliśmy Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia, pół talerza warzyw i owoców do każdego posiłku dziennie, pięć porcji zdrowia, dzienna porcja warzyw i owoców. Odpowiadaliśmy na pytania: Czego i dlaczego potrzebuje nasze ciało? W których warzywach i owocach szukać cennych składników? Dlaczego należy jeść warzywa i owoce? Przekazałam dzieciom informacje o witaminach. Układaliśmy przepisy na dania z warzyw i owoców. Dyskutowaliśmy o istocie picia wody, jaką rolę odgrywa woda w organizmie, jaka powinna być dzienna porcja wody, jakich napojów unikać, konsekwencja braku wody w organizmie. Dzieci wykonywały prace na temat zastosowania wody, oszczędzania jej. Z rodzicami omówiłam temat: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Zorganizowałam i przygotowałam w szkole przedstawienie ,,Warzywa i owoce są smaczne i zdrowe” dla młodszych klas, które było lekcją edukacyjną zdrowego jedzenia. Pierwszoklasiści jedzą codziennie warzywa i owoce, piją wodę, starają się bawić bezpiecznie na przerwach w szkole. Mają większą świadomość tego co jemy i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Podsumowując projekt ,,Zdrowo jem, więcej wiem”, etap jesienno-zimowy i etap wiosenny widzę, że warto było wejść w ten projekt. Było dużo pracy i wysiłku przy projekcie, ale efekty są wielkie. Jest zdecydowanie większa świadomość zarówno dzieci jak i rodziców odnośnie zdrowego stylu życia, zdrowego jedzenia, picia oraz naszej aktywności, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie i jakość życia. Projekt ,,Zdrowo jem, więcej wiem” i przysłowie: ,,Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” idealnie wpisały się w sam początek I etapu edukacyjnego moich pierwszoklasistów.
Cele i założenia projektu będę utrwalała w kolejnych klasach. Jestem pewna, że dzieci, które obecnie uczę wejdą w świat z mądrością żywieniową i świadomym, zdrowym stylem życia. Są ciekawe świata, szybko się uczą, mają chęci i często dużymi bądź małymi krokami osiągają sukces. To jak pracowaliśmy wspólnie przy projekcie przez cały rok, to nasz wspólny sukces: dzieci, rodziców, także mój i oczywiście moja wielka radość. Warto się trudzić, warto zgłębiać wiedzę, warto chcieć i próbować. Rodzicom, edukacja żywieniowa też była potrzebna. Zaangażowanie ich również było dużo. Wspierali mnie we wszystkich działaniach. Namawiam i zachęcam cały czas rodziców, że warto robić wszystko, co możliwe, aby dzieci nabrały zdrowych nawyków żywieniowych, bo to przecież nasz najlepszy kapitał na całe życie.
Wyniki
Z całej Polski w przedziale klas 0-I w I etapie jesienno-zimowym brało udział 294 grup (szkoły i przedszkola). W I etapie zdobyliśmy 145 miejsce, z liczbą punktów 393,99. W II etapie wiosennym brało udział 390 grup. Zajęliśmy 25 miejsce, z liczbą punktów 428,67. W klasyfikacji końcowej Grand Prix zdobyliśmy 27 miejsce w Polsce z liczbą punktów 822,66. To bardzo dobry wynik. Radość ogromna. Jestem dumna ze swoich uczniów i bardzo dobrej współpracy z rodzicami. Otrzymaliśmy podziękowania za udział w projekcie. Każde dziecko otrzymało dyplom uczestnictwa w projekcie. Wszystkie informacje o projekcie znajdują się na stronie zdrowo jem.fundacjabos.pl
Wychowawca klasy: Katarzyna Jachowicz